گزارش ویژه: رهبر ایران دستور سرکوب ناآرامی ها را صادر کرد – “برای پایان دادن به آن ، هر کاری انجام دهید”

(رویترز) – پس از روزها اعتراض در سراسر ایران در ماه گذشته ، آیت الله علی خامنه ای ، رهبر انقلاب بی تاب شد. وی با جمع آوری مقامات ارشد امنیتی و دولتی خود ، دستور داد: هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آنها انجام دهید.

این دستور ، تأیید شده توسط سه منبع نزدیک به محفل درونی ولی فقیه و یک مقام چهارم ، خونین ترین سرکوب معترضین از زمان انقلاب اسلامی در سال 1979 را سبب شد.

در حدود کمتر از دو هفته ناآرامی که از 15 نوامبر آغاز شد ، حدود 1500 نفر کشته شدند. تعداد تلفات ، که توسط سه مقام وزارت کشور ایران به رویترز ارائه شد ، شامل حداقل 17 نوجوان و حدود 400 زن و همچنین برخی از اعضای نیروهای امنیتی و پلیس بود.

تعداد 1500 نفر به میزان قابل توجهی بیشتر از آمار گروه های بین المللی حقوق بشر و ایالات متحده است. گزارش 16 دسامبر عفو بین الملل اعلام كرد كه تعداد كشته ها حداقل 304 نفر بوده است. وزارت امور خارجه آمریكا در بیانیه ای به رویترز اظهار داشت تخمین می زند كه صدها ایرانی کشته شده اند و گزارش هایی را دیده است که می تواند بیش از 1000 نفر باشد.

آمار ارائه شده به رویترز ، به گفته دو تن از مقامات ایرانی که در تهیه آن کمک کردند، براساس اطلاعات جمع آوری شده از نیروهای امنیتی ، سردخانه ها ، بیمارستان ها و دفاتر جنایی پلیس است.

سخنگوی دولت از اظهار نظر درباره اینكه آیا دستورات از طرف خامنه ای و در جلسه 17 نوامبر آمده است ، خودداری كرد. نماینده ایران در سازمان ملل به درخواستی برای اظهار نظر درباره این ماجرا پاسخ نداد.

در بیانیه ای که دوشنبه پس از انتشار این مقاله منتشر شد ، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران (کیوان خسروی) آمار کشته شدگان را “خبر جعلی” توصیف کرد.

تظاهرات آبان ماه

تصویری از تظاهرات آبان ماه 98 در ایران

آنچه که در ابتدا بصورت اعتراضات پراکنده به دلیل افزایش حیرت انگیز در قیمت بنزین شروع شد، به سرعت به یکی از بزرگترین چالش های حاکمان روحانی ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 تبدیل شد.

17 نوامبر، روز دوم اعتراضات،  ناآرامی ها به پایتخت تهران رسیده و مردم خواستار خاتمه جمهوری اسلامی و سقوط رهبران آن شدند. براساس فیلم های منتشر شده در رسانه های اجتماعی و شاهدان عینی ، معترضین تصاویر خامنه ای را آتش زدند و خواستار بازگشت رضا پهلوی ، پسر شاه ایران که در تبعید است، شدند.

آن شب (شب دوم اعتراضات) علی خامنه ای در محل اقامت رسمی خود در یک مقر حفاظت شده در مرکز تهران ، با مقامات ارشد از جمله معاونان امنیتی ، رئیس جمهور حسن روحانی و اعضای کابینه وی دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه که توسط سه منبع نزدیک به حلقه درونی علی خامنه ای به رویترز توضیح شده است ، رهبر 80 ساله که حرف آخر را در مورد همه امور ایالتی در کشور میزند، صدای خود را بلند کرده و از ناآرامی ها ابراز ناراحتی کرد. وی همچنین از سوزاندن تصویر خود و تخریب مجسمه بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، آیت الله روح الله خمینی ، عصبانی شد.

در این جلسه خامنه ای به اعضای گروه امنیتی گفت: جمهوری اسلامی در معرض خطر است. برای پایان دادن به آن ، هر کاری را که میتوانید انجام دهید. شما دستور من را دارید.

خامنه ای گفت که اگر مقامات این ناآرامی ها را متوقف نکنند ، مسئولان جمع شده در این جلسه مسئول عواقب اعتراضات خواهند بود و کسانی که در این جلسه حضور دارند را موافق سقوط رژیم میدانم.

یکی از منابع به نقل از حلقه امنیتی گفت: “دشمنان می خواستند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند و ما سریعاً واکنش نشان دادیم.”

مقام چهارم ، که در جلسه 17 نوامبر توجیه شد ، اضافه کرد که خامنه ای با بیان اینکه هدف تظاهرات ها روشن است گفت این تظاهرات ها نیاز به پاسخی نیرومند دارد.

این مقام با اشاره به خامنه ای گفت: “امام ما” فقط به خدا پاسخ می دهد. او به مردم و انقلاب اهمیت می دهد. او بسیار محکم بود و گفت که این آشوبگران باید خرد شوند. ”

حاکمان آخوندی تهران ” اوباش” مرتبط با مخالفان تبعیدی و دشمنان اصلی خارجی این کشور ، یعنی ایالات متحده ، اسرائیل و عربستان سعودی را به خاطر افزایش ناآرامی مقصر دانسته اند. خامنه ای ناآرامی ها را  “توطئه بسیار خطرناک” توصیف کرده است.

گزارشی در تاریخ 3 دسامبر در تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی تأیید كرد كه نیروهای امنیتی شهروندان را به ضرب گلوله به قتل رسانده اند و می گویند: “برخی از آشوبگران در درگیری ها كشته شدند.”

حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران ، ماه گذشته گفت: “هدف دشمنان به خطر انداختن جمهوری اسلامی با به راه انداختن شورش ها در ایران بود.”

سپاه پاسداران از اظهار نظر درباره این گزارش (گزارش رویترز) خودداری کرد.

وزیر کشور ایران گفت: تا 17 نوامبر بیش از 140 سایت (ساختمان) دولتی به همراه صدها بانک و ده ها پمپ بنزین آتش زده شده است ، در حالی که 50 پایگاه مورد استفاده نیروهای امنیتی نیز مورد حمله قرار گرفتند. . وزیر گفت که تاکنون 200000 نفر در ناآرامی های سراسر کشور شرکت کرده اند.

ترجمه: محسن خیرآبادی