داستان این ماجرا از اینجا آغاز می شود که کتاب آقای آرشاویر د آوانسیان توسط یکی از دوستان برای مطالعه به من فرستاده شد. موضوع و تیتر کتاب برایم جالب بود و از همه جالبتر اینکه کتاب تقریبا 70 سال پیش نوشته و آخرین نسخه آن که در دستم بود مربوط به سال 1355 بود. جریان این کتاب این بود که آقای آوانسیان که دو فرزند خود را از دست می دهد به دنبال علت این ماجرا می رود و میبیند خوردن گوشت و در مقابل ممنوع کردن خوردن میوه و سبزی جات توسط پزشک به دلیل سو هاضمه باعث این امر می شود.

کتاب آقای آوانسیان درباره خام گیاه خواری است و به صورت احساسی و پرشور نوشته شده که می تواند هر خواننده ای را به خود جلب کند. من با خواندن این کتاب واقعا جذب روش ایشان شدم و تصمیم گرفتم به صورت آزمایشی روشی که ایشان گفته اند را آزمایش کنم. روش ایشان ساده و واضح بود. هر چیزی که میخواهید بخورید را هر زمان که دوست داشتید بخورید ولی به چند شرط

1-خام بخورید

2-گیاهی باشد (میوه، سبزی جات )

3- سیگار، الکل و قرص و هر ماده جانبی دیگر ممنوع

هر کسی با شنیدن این سه اصل ساده شاید کمی وحشت کند که مگر میشود یک روز با خوردن میوه و سالاد خام سر کرد و یا ما اگر فلان چیز را نخوریم خواهیم مرد. برای من البته چون گیاهخوار بودم و به باور من بزرگترین اعتیاد انسان گوشتخواری است انجام این کار راحت تر بود. پس آستین همت را بالا زدم و این کار را شروع کردم. در کنار من تعدادی دیگر از بینندگان برنامه ملی گرایان مردم گرا و دوستان و یاران نیز گفتند در این راه همسو هستند و به من پیوستند تا جمعا به این سمت برویم.

روز اول راحت و بدون مشکل خاصی سپری شد. روز دوم به قول جناب آقای آوانسیان نداهای بدن دروغین من آغاز گشت که ای مهدی میرقادری بشتاب و نان خوشمزه ای از نانوایی سر کوچه بخر و بخور. البته این نداهای دروغین همیشه از ساعت 8 شب به خصوص از 10 شب آغاز میشود. بعدا طی مطالعه پی بردم چون زمان هضم غذا این ساعت است برای همین این یک سیگنال اشتباه مغزی است. مقداری ضعف و احساس گرسنگی در این مدت همراه بود ولی جالب تر اینکه هر شبی که این ضعفها را داشتم صبح ها شاداب تر برمیخواستم و پیدا بود که این ضعفها هم کاذب و دروغین هستند.

در کل تا امروز که این حرکت را ادامه داده ام نتایج بسیاری جالبی گرفته ام که دوست دارم با شما در میان بگذارم.

1-حتما باید صبح را با میوه های آبدار مثل هندوانه یا آب میوه یا در صورت نبود اینها یک دمنوش ولرم گیاهی آغاز کنید. این برای این هست که صبح ها موقع دفع است و اگر شما بتوانید آب سبزی یا میوه را صبح به بدن برسانید بجای صبحانه های مفصل و کره و مربا و … باعث میشود سم های بدن شما شسته شود برود.

2-مکمل این خام گیاه خواری پیاده روی است. باور کنید که اگر در کنار این خام گیاه خواری پیاده روی انجام دهید ولو برای نیم ساعت هم که شده بسیار تاثیر میگذارد. اگر بتوانید روزی 6000 قدم را پیاده روی کنید و خام گیاه خواری کنید فوق العاده خواهد بود. من وقتی گرسنه میشدم به پیاده روی میرفتم و جالب اینکه سیر میشدم! اینها علتی دارد که در مورد بعد خواهم گفت.

3-مساله مهمی که پی بردم بدن ما وقتی خوراک خام گیاهی مثل میوه و سبزی میخورد تجزیه و تحلیل آن برای او ساده است زیرا ذات طبیعی بدن اینچنین است و خوراک طبیعی است. پس در عرض مدت کوتاهی خوراک را تجزیه و تحلیل مواد مورد نظر خود را از آن میگیرد و بقیه را به بخش تخلیه میفرستد. برای همین هست که وقتی ما گوشت میخوریم بسیار حس میکنیم که پر شده ایم یا یک خوراکی چرب و چیلی میخوریم حس پر بودن و قوی بودن میکنیم که در واقع این دروغی بیش نیست چون گوشت خوراک ما نیست بدن بیچاره ما باید ساعتها صرف هضم و تجزیه تحلیل مواد درونش کند و بخاطر اینکه این مدت تجزیه و تحلیل طول میکشد و دفع صورت نمیگرد ما فکر میکنیم که سیر هستیم در واقع این قلب و کلیه و اجزای درونی بدن ماست که دارد تحت فشار خرد و خمیر میشود و این میشود که بعد از مدتی که بدن اینچنین زیر فشار بود مریضی قلبی، یا کلیوی یا …. به سراغ ما می آید. اگر ما را از زمان کودکی خام گیاه خوار بار می اوردند این گرسنگی کاذب هیچ زمان به سراغ ما نمی امد. کسانی که سالیان زیاد خام گیاه خوار هستند می گویند اگر مقطع زمانی مثلا چند ماه خام گیاهخوار باقی بمانید این مساله از نظر ذهنی برای شما حل خواهد شد و دیگر آن جریان گرسنگی کاذب به سراغ شما نخواهد آمد.

4-در ظهرها ما میتوانیم سالادهای مختلف با جوانه و انواع گردو بادام و … را درست کنیم و بخوریم. دوستان راه حل های مختلفی را دنبال کردند که در ظهرها بتوانند یک خوراک شکم پر کن قوی بسازند. بعضی ها جوانه را ترکیب سالاد کردند و بعضی دیگر از آرد نخود و بلغور گندم و جو پرک برای درون سالاد استفاده کردند. در آخر شب هم میتوانید میوه های مختلف بخورید. البته خود آقای آوانسیان میگوید هر زمان گرسنه می شوید هر چقدر دوست دارید گیاه و میوه بخورید.

5- مساله خوابیدن سر وقت بسیار مهم است. خود من بر حسب عادت تا نیمه شب بیدار هستم و این باعث میشود که گرسنگی کاذب ساعت 10 تا 11 بیشترین فشار را روی انسان بگذارد و وادار کند که شما به سمت خوردن و یا خروج از خام گیاه خواری بروید. جالب هست وقتی این گرسنگی کاذب شبها به سراغ من می آمد و در مقابلش مقاومت میکردم وقتی صبح از خواب بر میخواستم بسیار تازه و پر انرژی و از آن گرسنگی دروغین هم خبری نبود.

6-من در این مدت فیلم های زیادی درباره شفایافتگان خام گیاه خواری مشاهده کردم و دلیل را برای خودم جستجو کردم که چگونه این خام گیاه خواری توانسته است که بیمار کبد چرب یا مبتلا به سرطان را شفا دهد. به نظر وقتی ما وارد خام گیاه خواری میشویم چون نوع خوراک برای بدن پیچیده نیست و حاوی مواد نگهدارنده و هزاران موادی که در خوراک های پخته شده هست نیست بدن سریعا آنها را آنالیز میکند و وقت زیادی دارد که به سراغ سلول های سرطان یا دیگر سلول های بیمار و ضعیفی که در بدن هستند برود و آنها را بررسی کند و یا آنها را بخورد یا هضم کند یا دفع کند و این دلیل اصلی این هست که اگر ما مساله درمان یک بیماری برایمان مد نظر بود باید خام گیاه خواریمان را کامل انجام دهیم.

7-اگر بخواهیم به خام گیاه خواری به عنوان رژیم غذایی نگاه کنیم که بسیار مفید هم هست ولی نتوانیم از خیر خوردن خوراک های پخته بگذریم شاید روش 30-70 روش خوبی باشد که فقط 30 درصد یا کمتر از آن از خوراک های ما پخته و بقیه خام باشند . مثلا هر روز صبح ها میتوانیم آب میوه مصرف کنیم یا میوه ابدار یا اب سبزی جات و ظهر یک خوراک ساده پخته گیاهی مثل سیب زمینی پخته و در کنار ان سالاد و شب مجددا میوه مصرف کنیم. ولی باید بتوانید چند چیز را حذف یا به حداقل ممکن برسانیم. یکی از آن موارد اعتیاد آور شکر هست و دیگری سرخ کردنی های مختلف به ویژه با روغن های مضر.

8-اگر بخواهیم به خام گیاه خواری به عنوان سم زدایی نگاه کنیم حتما باید تمام و کمال ولو یک روز هم که شده این رژیم را انجام دهیم. بسیاری از دوستان تا چهار روز را به راحتی انجام دادند و بسیار حس خوبی داشتند. چون در سم زدایی نباید بدن را صرف تجزیه و تحلیل خوراک پخته کرد وباید به بدن خوراک ساده داد تا بدن وقت لازم برای رفتن به سراغ سلول های سرطانی و فاسد شده را داشته باشد تا آنها را پاکسازی و دفع کند.

9- اگر بخواهیم تمام عمر خام گیاه خوار بشویم حتما باید با علم لازم پا در این راه بگذاریم در اینترنت از تجربیات افرادی که این راه را رفته اند استفاده کنید. انجمن های خام گیاه خواری مختلفی در ایران هستند که میتوانند به افراد در این موارد یاری دهند .

10- یکی از مواردی که میتواند باعث شکستن خام گیاه خواری شود رستوران ها تبلیغ خوراک ها در تلویزیون و یا آشنایان ما هستند که فشار های مختلفی را روی ما میگذارند پس میتوان چشم را روی این فشارها بست و یا کمی تحمل کرد. باید بدانید صنعت خوراک بخصوص گوشت یک مافیای بزرگ هست که به دنبال بردگانی چون ما میگردد. من دقیقا درک میکنم که چقدر سخت هست با دوستان بیرون بروید آنها همه چیر بخورند و خوراکی برای شما نباشد. ولی باید با مقاومت تعداد خودمان را زیاد کنیم و رستوران ها را وادار به گذاشتن منوهای خوراک گیاهی به ویژه خام گیاهی کرد. البته حقیقت این هست که خام گیاهخواری خرجی ندارد و اصلا منوی خاصی هم نمیخواهد چون یک سیب را برمیدارید با خود به بیرون میبرید و میخورید به همین سادگی!

در پایان این نوشته امیدوارم بسیاری از هم میهنان با کنار گذاشتن گوشت به راه انسانیت بپیوندند وبتوانند با گیاهخواری مریضی های خود را درمان کنند.